הפורום הרומאי

הפורום הרומאי - הפורום הרומי

הפורום הרומאי שגם נקרא הפורום הרומי או פורום רומאנום הכולל את גבעת הפלטין היה בעבר מרכז החיים של רומא העתיקה. רובע ענקי של מקדשים, בזיליקות, צעדות ניצחון וכיכרות ציבורים תוסיים ומלאי חיים. כיום זהו אוסף של חורבנות מדהימות, ההליכה ביניהן גורמת לנו לשחק עם הדימיון איך אנשים חיו פעם. ללכת בעקבות יוליוס הקיסר ודמויות אגדיות אחרות הלכו בהיסטוריה הרומית.

הפורום הרומאי

נוף לפורום הרומאי עם הקולוסיאום
נוף לפורום הרומאי עם הקולוסיאום

הפורום הרומי נמצא קרוב למרכז העיר, מול הקולוסיאום. מורכב גם מגבעת פלטין (גבעת הפאלאטיום), מקום קסום, מלא בטבע, עצים ולשווה ובהחלט תחושה ממש מיוחדת לבקר בו (עליו כתבתי בהמשך הפוסט). הפורום הרומי הוא סמל מאוד חשוב של האימפריה הרומית אבל חשוב מאוד לעם היהודי! (אסביר בהמשך הפוסט).

הפורום במקורו היה מקום קבורה אטרוסקי (עם שנכחד). ההתפתחות בעיר החלה מהמאה ה-7 לפני הספירה, וגדל עם הזמן והפך למרכז החברתי, הפוליטי והמסחרי של האימפריה הרומית. אבל כמו רבים מהפיתוחים העירוניים הגדולים של רומא העתיקה, הוא הוחרב לאחר נפילת האימפריה הרומית עד שבסופו של דבר של שימש כשדה מרעה. בימי הביניים הוא היה ידוע בשם Campo Vaccino (שדה פרה) ונשדד רבות בשל האבן והשיש שלו. השטח נחפר באופן שיטתי במאות 18-19, והחפירות נמשכות עד היום.

איך הפורום הרומי קשור לעם היהודי?

הכניסה לפורום הרומאי מתחילה מהרחוב הכי חשוב של האימפריה הרומית – Via Sacra. לאורך הדרך נערכו התהלוכות הדתיות ותהלוכות הניצחון. בתחילת הדרך הדבר הראשון שתראו זה שער טיטוס אשר נבנה בשנת 82 לספירה לכבודו, 12 שנה לאחר הניצחון על היהודים במרד הגדול, שהסתיים בשנת 70 לספירה. לאחר הכרזת על הקמת מדינת ישראל, כל הקהילה היהודית של רומא הגיעו לשער טיטוס לחגוג והלראות שהעם היהודי ניצח! מחזה מרגש במיוחד.

הקהילה היהודית ברומא ליד שער טיטוס לאחר הקמת מדינת ישראל
הקהילה היהודית ברומא ליד שער טיטוס לאחר הקמת מדינת ישראל

אחרי שנכנסתם, מימינכם מקדש אנטונינוס ופאוסטינה אשר הוקם בשנת 141 והוסבה לכנסייה Chiesa di San Lorenzo in Miranda בימי הביניים. בזכות המהלך הזה הכנסייה נשמרה היטב, למרות שניסו להוריד את העמודות בגלל סגנון הבנייה היווני. ליד נמצאת בזיליקה אמיליה משנת 179 לפני הספירה, בעבר היה גם מקום ששימש למסחר ציבורי כיום נותרו רק שרידים.

כנסיית San Lorenzo in Miranda
כנסיית San Lorenzo in Miranda

בסוף השביל תגיעו למקדש יוליוס הקיסר, המקום שבו שרפו את גופתו. ליד נמצא גם Curia איפה שבעצם היה מקומו של הסנאט הרומי, ומה שאתם רואים זה שיחזור.

הפורום הרומי הוא מקום ענקי, עתיק ומלא בהיסטוריה. מה שכתבתי זה רק חלק קטן ממה שיש שמה, הכי רציתי לספר על שער טיטוס.

גבעת פלטין

מעל הפורום רומאנום נמצאת גבעת הפלטין, מקום מאוד אטמוספרי, מלא בעצי אורן, שרידים עתיקים ונופים בלתי נשכחים! לפי האגדה זה המקום שבו רומולוס ורמוס ניצלו על ידי זאבה ושם רומולוס ייסד את רומא בשנת 753 לפנה”ס. לפי עדויות ארכיאולוגיות אין הוכחה למיתוס, אבל הארכה אומרת שהאדם חיי שמה מהמאה ה-8 לפנה”ס.

אל תפספסו לבקר גבעת הפלטין את המפרסת Orti Farnesiani עם נוף מרהיב לפורום הרומי.
נווט אותי למפרסת Orti Farnesiani

גבעת הפלטין הייתה השכונה הכי מיוחדת ביותר ברומא העתיקה. הקיסר אגוסטוס חי שמה כל חייו וקיסרים אחרים בנו ארמונות עד לנפליתה של רומא. בימי הביניים נבנו כנסיות וטירות מעל ההריסות. מאוחר יותר, למשפחות עשירות מתקופת הרנסנס נבנו במקום גנים מעוצבים. רוב הפלטין כפי שהוא נראה היום מכוסה בהריסות מהמאה ה-1 של הקיסר דומיטיאנוס, ששימש כארמון הקיסרי הראשי במשך 300 שנה.

שרידי ארמון דומיטיאנוס
שרידי ארמון דומיטיאנוס

בכניסה לגבעת הפלטין , המבנה הראשון בצד ימין נמצא בעצם האצטדיון שהיה חלק מהארמון הקיסרי הראשון ששימש את הקיסר למשחקים פרטיים. שביל לצד האצטדיון מוביל למרחצאות של ספטימיוס סוורוס ושרידי הארמון של הקיסר דומיטיאנוס (שקודם לכן הזכרתי עליו).

ליד שרידיו של הארמון של הקיסר דומיטיאנוס נמצא חדר שנקרא Aula Isiaca, חדר עם ציורי פרסקות מפוארות מהתקופה ההיא ועוד פרסקה של Loggia Mattei מתקופת הרנסנס יצירה של Baldassarre Peruzzi.

ליד נמצא גם מוזיאון הפלטין ששמה תוכלו לראות מצגות, סרטונים והסברים על המקום, שרטוטים איך המקום התפתח, דגמים וממצאים ארכיאולוגיים. גבעת הפלטין מספיק גדול, פשוט קחו את הזמן, תטיילו ותהנו מכל רגע כי לא הכל הזכרתי בפוסט.

כרטיסים לפורום הרומאי, גבעת פלטין וקולוסיאום

הכרטיסים כבר כוללים את הכניסה לגבעת פלטין, קולוסיאום ואת הפורום הרומי. אם עוד לא קראתם את הפוסט שלי על הקולוסיאום.

ממליץ לרכוש את הכרטיסים באינטרנט מראש ובכך למנוע את התורים הארוכים בכניסה!

בדר”כ אפשר להזמין מאותו היום לעוד יומיים. במקרה ולא הספקתם תצטרכו לרכוש כרטיס “רגע אחרון”. זה לא בהכרח יותר יקר! תזכרו שזאת האטרקציה מבין המבוקרות בעולם.

אם אתם מתים על היסטוריה,כמוני 😊. אתם מוזמנים לקחת את אחת מהסיורים האלה:

מלונות מומלצים שקרובים לפורום הרומאי

הרבה מהישראלים נוטים לקחת מלון דווקא במדרגות הספרדתיות או באזור הזה. אם אתם אוהבים/רוצים לקום עם נוף לא שיגרתי נגיד נוף לקולוסיאום, לפיאצה ונציה או לפורום הרומי ,אני רוצה להמליץ לכם כל כמה אפשרויות.

אם אתם מחפשים מלון עם נוף לקולוסיאום, ממליץ על המלון Hotel Palazzo Manfredi. לא הרבה מלונות זוכים לנוף כזה יחודי! *תוודאו שאם לוקחים את החדר עם הנוף!

לעומת זאת NH Collection Roma Fori Imperiali מציע נוף מזוית שונה אל הפורום הרומאי ואל פיאציה ונציה. המלון ממוקם יותר קרוב לויה דל קורסו (הרחוב הראשי של מרכז רומא).

יש עוד מלון עם נוף מדהים אל הפורום,הקולוסיאום ופיאצה ונציה, Residenza Maritti ContemporarySuite המלון עצמו לא גדול. אם יתמזל מזלכם אל תפספסו את האפשרות לקחת חדר שמה!

והמלצה אחרונה בשבילכם, מלון H10 Palazzo Galla עם נוף לפיאצה ונציה ולעיר עצמה. יש להם גם גג עם מסעדה לנוף המהרהיב הזה. ממליץ בחום!

* כל המלונות הם ברמת שירות גבוהה, ניקיון, איכות חדרים ,איבזור ומיקום.

פוסטים שיכולים לעניין אתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *