המוזיאונים הקפיטוליניים

המוזיאונים הקפיטוליניים - Musei Capitolini

המוזיאונים הקפיטוליניים (Musei Capitolini) הוקמו בשנת 1471 והם המוזיאונים הציבוריים העתיקים בעולם! בתוך המוזיאונים תוכלו למצוא אוסף פיסול קלאסי מהטובים ביותר באיטליה (ובעולם כמובן), את פסל הזאבה הקפיטולינית (סמל רומא), גלריית תמונות מאמנים גדולים כגון טיציאן,טינטורטו,רובנס וקרוואג’יו. רמת האדריכלות והעיצוב במוזיאונים הקפיטוליניים הוא מבין היפים ברומא, אני אתן לכם כמה תמונות מהביקור שלי.

המוזיאונים מורכבים משני מבנים מפוארים בפיאצה דל קמפידוליו. את הכיכר קמפידוליו עיצב גדול מהגדולים מיכלאנג’לו לאחר שהאפיפיור פאולוס השלישי היה מזועזע ממצבה.

כיכר קמפידוליו

מיכלאנג’לו עיצב את הכיכר כך שתעמוד מול בזיליקת פטרוס הקדוש שהוא המרכז הפוליטי של רומא (קרוא עוד על בזיליקת פטרוס הקדוש).

הכיכר מורכבת מ-3 מבנים:

  • (הכניסה הראשית למוזיאון) – Palazzo dei Conservatori
  • (המשך המוזיאון) – Palazzo Nuovo
  • בניין עיריית רומא – Palazzo Senatorio

במרכז הכיכר נמצא עתק פסל מבורנזה של מרקוס אורליוס אחד מגדולי הקיסרים של רומא. המקורי נמצא במוזיאון ארמון הקונסרבטוריונים (Palazzo dei Conservatori). ביצוע תוכניות נמשך הרבה שנים כך שמיכלאנג’לו לא זכה לראות את עבודתו בשלמותה. עם זאת העיצוביו בוצעו בקפדנות והסתיימו כמה מאות שנים מאוחר יותר.

ליד בניין העירייה תוכלו לראות עתק קטן של הפסל האגדי של הזאבה הקפיטולינית. המקורי הגדול יותר במוזיאון הקפיטולין.

המוזיאונים הקפיטוליניים

כרטיסים למוזיאונים הקפיטוליניים
כרטיס למוזיאונים הקפיטוליניים

מיכלאנג’לו עיצב לא רק את הכיכר אלא גם את כל הקומפלקס של הכיכר. המוזיאונים הם אוסף מרכז של אומנות וארכאולוגיה. האפיפיור סיקסטוס הרביעי היה התורם הראשון ותרם פסלי ברונזה לטובת העיר רומא. בין הפסלים היה ראשו של קונסטנטין וגאלי הגוסס.

Palazzo dei Conservatori

המוזיאונים הקפיטוליניים מתחילים מהבניין הזה אשר מובילה למחצר קדמית, והבניין עצמו מורכב מ-2 קומות נוספות והם מחולקים לחדרים.

קומה ראשונה

בכניסה לבניין תגיעו לחצר שבה יש אוסף פסלים, כל מיני כתובות בלטינית על אבן, חלקי גוף שיש של פסל אחד ענקי בגודל של 12 מטר של הקיסר קונסטנטינוס שבעבר היה ניצב בזיליקת קונסטנטינוס בפורום הרומאי. (קראו עוד על הפורום הרומאי).

הקומה הראשונה מחולקת להמון חדרים, כל חדר הוא אומנות בפני עצמו. הרבה אלמנטים של אומנות, החל מהקירות, התיקרות ואפילו הדלתות שחלקם מעוצבות בעבודת יד מאוד עדינה.

אבל מהיצירות שהכי בולטות במוזיאון הוא הסמל המפורסם של הזאבה הקפיטולינית (Lupa Capitolina). הפסל עשוי מברונזה ומתוארך למאה ה-5 לפנה”ס. מתחת לזאבה יש את הדמויות רומולוס ורמוס שיונקים ממנה, הדומיות נוספו ב-1471.

הידעתם? רומולוס ורמוס הם אחים תאומים מהמיתולוגיה הרומית. ואליהם מיוחס ייסודה של העיר רומא.

בנוסף, סמל הזאבה הוא לא רק סמל של רומא אלא גם של קבוצת כדורגל AS ROMA.

הזאבה הקפיטולנית בבניין Palazzo dei Conservatori
הזאבה הקפיטולינית

באותו המקום של הזאבה נמצא הסמל של מרקוס אורליוס.

קומה שנייה

הקומה השנייה זאת בעצם גלריית התמונות של המוזיאון או כמו שקוראים לזה באיטלקית פינאקוטקה. כל חדר מכיל יצירות מופת, אך יש 2 חדרים ממש בולטים: Sala Pietro da Cortona, ובה נמצאת היצירה “חטיפת הנשים הסביניות” של פייטרו דה קורטונה; והחדר השני Sala di Santa Petronilla על שם היצירה קבורת סנט פטרונילה. באולם הזה יש גם 2 יצירות של קאראווג’ו.

Palazzo Nuovo

Palazzo Nuovo - המוזיאון השני במוזיאונים הקפיטוליניים

הבניין מקושר באמצעות מנהרה מהמוזיאון – Palazzo dei Conservatori דרך הטאבולאריום ובו יש ארכיון של רומא העתיקה מתחת לבניין העירייה – Palazzo Senatorio.

הבניין מכיל יצירות אומנות בלתי נשכחים, ביניהם הפסל הגאלי הגוסס (Galata morente), עתק רומי עשוי משיש של פסל יווני ומתאורך ל-220 לפנ”ס והתגלה רק בשנת 1623. הפסל באופן לא ריאלי מעביר את ייסוריו של הלוחם. יש עוד יצירה שלא כדאי לפספס! נוגה הקפיטולינית (Capitoline Venus).

כרטיסים למוזיאונים הקפיטוליניים

את הכרטיסים למוזיאונים הקפיטוליניים (Musei Capitolini) ניתן לרכוש באינרטנט, אין צורך להדפיס כלום פשוט לבוא עם הכרטיס האלקטרוני 🙂


לעוד אטרקציות שיש ברומא, קראו את הפוסט המרוכז – מה לעשות לעשות ברומא.

פוסטים שיכולים לעניין אתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *