ויה אפיה

ויה אפיה - Via Appia

ויה אפיה (Via Appia) היא מלכת הדרכים של רומא העתיקה וכיום זו הדרך הכי יחודית ברומא. דרך מרוצפת יפה, בצדדיה שדות דשא ירוק, שרידים עתיקים כגון אקוודוקטים ועצי אורן. לצד כל היופי הזה יש היסטוריה מאוד זוועתית, בדרך נצלבו ספרטקוס ו-6000 מעבדיו, כמו כן הנוצרים הראשונים קברו את קרוביהם בקטקומבות התת קרקעיות. כמו שאתם מבינים הקטקומבות שימשו לקבורת פאגנים, נוצרים וגם היהודים מהמאה הראשונה עד המאה החמישית לספירה.

מאיפה הגיע השם אפיה? הדרך ויה אפיה קרויה על שם המדינאי הרומי אפיוס קלאודיוס קאיקוס. את ה-90 הק”מ הראשונים בנה עוד בשנת 312 לפנה”ס. בשנת 190 לפנה”ס הוארך כ-540 ק”מ בכדי להגיע לעיר ברינדיזי (דרום איטליה,בידיוק בעקב שלה).

ויה אפיה זאת לא רק אטרקציה היסטורית. אם יש לכם יותר מ-3 ימים ברומא או שאתם עם ילדים ומחפשים אטרקציה גם להם אז זה המקום! בויה אפיה ניתן לקחת סיור אופניים או להשכיר עצמאית. רדו למטה וקראו עוד בטיול בויה אפיה (Via Appia).

קטקומבות של סן סבסטיאנו

קטקומבות סן סבסטיאנו

היו חדרי הקבורה הראשונים להיקרא קטקומבות. השם מגיע מיוונית, “קאטה” (קרוב) ו”קומבה” (קבר) והפרוש “קרוב לקבר”. בתחילת המאות הראשונות נוצרים ופאגנים היו נרדפים ונקברו במקום. יש עדויות שהקטקומבות שימשו מקלט בטוח לפטרוס הקדוש. תוכלו לקרוא עוד בפוסט שכתבתי בזיליקת פטרוס הקדוש

בתוך הקטקומבות יש שלושה חדרים מאוד שמורים ומעוטרים ברמה שלא תאמינו! הקטקומבות ניקראו על שם סבסטיאן הקדוש אשר היה מפיץ דת הנצרות וגם נקבר שם במאה ה-4. בכניסה לחדר הראשון יש כיתוב מעל של קלאודיוס הרמס, רומאי שהייתה בבעלותו החדר. חלל הקבר מקושטים בציורים ואומנות ונועדו למקום קבורתו שלו ושל משפחתו. תשימו לב לגודל החציבה, בידיוק לבנאדם.

קבר סן סבסטיאנו
קבר סן סבסטיאנו – תראו עד כמה שהיא יוקרתית – תוכלו לראות שהוא נרצח עם חצי קשת

החל מהמאה ה-3 בעליהם של חללי הקבורה היו נוצרים וניתן להבין זאת מסימן הצלב הקדום. באותה המאה חפרו עוד חללי קבורה הנמצאים מתחת לאזור הקברים הראשונים. הקברים והגלריות שנחפרו הם לא מפוארים כמו של קלאודיוס הרמס.

לצד קברו של סבסטיאן הקדוש יש ציורים של שור וחמור אשר מיוצגים בלידתו של ישו ובכך מייצגים את אמנותו הנוצרית של סבסטיאן. במקום נקברו קדושים נוספים.

קטקומבות יהודיות Vigna Randanini

קטקומבות יהודיות Vigna Randanini
תבחינו בציורים, יש בקטקומבות סממנים יהודים כמו המנורה אבל יש הרבה ציורים שלא קשורים ליהדות כי בעבר המבנה היה פאגני

הקטקומבות נמצאות ממש ליד סן סבסטיאנו. את הקטקומבות גילו רק בשנת 1859 ונמצאות כ-16 מטר מתחת לאדמה. הקטקומבות בנויות מ-2 קומות.לפי הערכות היו בשימוש רק בין המאות 2-4 לספירה. נמצאו כמה אלפי קטקומבות של יהודים. מה שמיוחד בקטקומבות האלה שיש ציורים וקישוטים של חיות שונות ולפי הערכות היהודים השתמשו במקום שהיה לפי כן של פאגנים. את הקטקומבות של היהודים ניתן לזהות לפי המנורה,הלולב,סופר וספרי תורה. כ-25-30% מהכתובות הן בארמית או בלטינית והשאר ביוונית, מה שמרמז שהשפה היוונית הייתה בשימוש של רוב האוכלוסייה המהגרת בזמן ההוא.

קטקומבות של סן קליסטו

שקיעה ליד סן קליסטו
בקטקומבות סן קליסטו לא מרשים לצלם, אז צילמתי שקיעה יפה שהייתה באזור – תראו את היופי הזה איזו שלווה

מהקטקומבות הכי מתויירות ביותר ברומא בויה אפיה,סבך המנהרות אשר נוסדו בסוך המאה ה-2 על שם האפיפיור קליסטו. מהסיבה הזאת הקטקומבות הפכו לבית הקברות הרשמי של הכנסייה הרומית. ב-20 ק”מ מנהרות שנחפרו עד היום, ארכיאולוגים מצאו קברים של 16 אפיפיורים, עשרות חללים ואלפי נוצרים.

שם הייתה קבורה גם ססיליה הקדושה פטרונית המוזיקה, מאוחר יותר הועברה לבזיליקת ססיליה בטרסטוורה. כאשר העבירו את גופתה (בשנת 1599), כאלף שנה אחרי מותה,היא נשמרה בצורה טובה מאוד.

מה שמאוד מיוחד במקום הזה, זה הנוף והיופי שהמקום הזה מוקף!

קטקומבות סנטה דומיטילה

הקטקומבות נמצאות קרוב לקטקומבות סן קליסטו, שמה תמצאו ציורי קיר נוצריים וכנסייה מהמאה ה-4.בנוסף הקטקומבות האלו נחשובות מהגדולות ברומא שנמצאו, כ-17 ק”מ של קלריות ומעל ל-26 קברים!
הקטקומבות קרויות על שמה של אשתו של אספסיאנוס אשר היה אחד מגדולי הצוררים לעם היהודי! בנה, טיטוס אשר דיכא את המרד הגדול והחריב את בית המקדש השני עם אביו. לכבוד ניצחונו נבנה שער טיטוס, תוכלו לקרוא עוד בפוסט הפורום הרומאי אשר נמצא השער טיטוס.

טיול בויה אפיה (Via Appia)

טיול סיור אופניים בויה אפיה - Via Appia

כמו שאמרתי בתחילת הפוסט, לא חובה להיכנס לקטקומבות בויה אפיה, אבל אם מעניין אתכם אז למה לא. בכל מקרה אפשר לעשות סיור עם אופניים או להשכיר אופניים שמה ולעשות הכל עצמאית.

סיור טיול בויה אפיה

את הסיור אפשר לעשות עם אופניים רגילים או חשמליות.

השכרת אופניים עצאמית בויה אפיה

אם אתם רוצים לעשות עצמאית את הטיול אפשר לשריין מראש אופניים שיחכו לכם כבר שמה. (מאוד ממליץ כי יש תקופות שנגמרים). מומלץ להזמין כ-72 שעות מראש. המחירים מתחילים מ-5 אירו וזה כולל קסדה וכיסא תינוק אם מבקשים 🙂


לא הרבה מכירים את המקום הקסום הזה, זאת אטרקציה לא הכי מתויירת אבל כן שווה מאוד גם היא היסטורית וגם משלבת טבע. אתם מוזמנים לגלות עוד אטרקציות ברומא בפוסט מה לעשות ברומא.

פוסטים שיכולים לעניין אתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *